Противодимна вентиляція це дві нероздільні складові:
· Система димовидалення.
· Система підпору повітря.
Система димовидалення складається:
1. Вентилятор димовидалення.
2. Повітропровід із зварного заліза круглого або квадратного перерізу.
Повітропроводи металеві зварені круглого та прямокутного перерізу виготовляються з тонколистової сталі товщиною понад 1 мм. повітропроводи відповідають вимогам ТУ 4863-195-04612941-99 та монтажних проектів, розроблених відповідно до СНиП 2.04.05.-91, СНиП 3.05.01-85 та відомчими будівельними нормами ВСН 35. Мережу повітроводів необхідно компонувати з уніфікованих деталей: прямих ділянок, переходів, відводів, трійників, хрестовин та заглушок.
Довжина прямих ділянок має відповідати вимогам монтажного проекту, але не перевищувати 2500 мм. Товщина тонколистової сталі виготовлення повітроводів вказується у проекті, за відсутності вказівок визначається за умовами виробництва зварювальних робіт. Повітропроводи виготовляються на фланцевому з'єднанні. Зовнішні та внутрішні поверхні повітроводів покриті ґрунтовкою ГФ-021. Клас покриття – УП за ГОСТ 9.032-74.
3. Клапан димовидалення
Клапан димовидалення – клапан для видалення диму із приміщення під час пожежі. Встановлюється у протидимній вентиляції. У звичайних умовах закритий, при необхідності клапан відкривається електроприводом.
А) З електроприводом у вибухонепроникній оболонці.
Б) З пружинним приводом та тепловим замком.
Система підпору повітря складається:
· Вентилятор підпору повітря.
· Вентилятори для систем протидимної вентиляції встановлюються у спеціальних припливних системах димовидалення для створення надлишкового тиску в сходові клітини, тамбури-шлюзи та шахти ліфтів будівель, щоб запобігти проникненню диму в ці приміщення та створити можливість проведення робіт із боротьби з пожежею та порятунку людей та обладнання. Вентилятори підпору повітря використовуються для притоку атмосферного повітря в задимлених приміщеннях.
За запитом вентилятори комплектуються:
- гнучкими вставками;
- клапаном зворотним;
- Частотними перетворювачами.
Противодима вентиляція допомагає ТІЛЬКИ на початкових етапах пожежі. Призначення протидимної вентиляції – дати час людям вибігти з будівлі у перші хвилини пожежі.
Димовидалення "піднімає" дим до стелі на шляху евакуації людей із будівлі. Підпір у сходи та ліфти забезпечує вільне дихання людей при спуску вниз.